Zajęcia fakultetu biol-chem


Z życia fakultetu BIOL – CHEM w SP 74 – ciąg dalszy

Przez koniec ubiegłego roku i początku obecnego zajęcia fakultatywne odbywały się w większości w salach, gdzie stosowano metody labolatoryjne i różne obserwacje. Pora roku, jaka teraz jeszcze panuje sprawiła, że jedynie nieliczne iglaste czy inaczej nagonasienne pozostały zielone. Na jednych z zajęć uczniowie rozpoznawali najpopularniejsze z nich i nauczyli się odróżniać trujące osnówki cisu oraz szyszkojagody jałowca.

Na kolejnych zajęciach uczniowie zajmowali się składnikami pokarmowymi. Dowiedzieli się, że witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach a skrobia jest wielocukrem obecnym nie tylko w bulwach ziemniaka ale także mące czy chlebie, jednak nie występuje w nabiale czy mięsie.

Pierwsze zajęcia w nowym semestrze rozpoczęło fascunujące izolowanie DNA z truskawki.

Fotogaleria przedstawia zdjęcia z zajęć z rozpoznawania roślin nagonasiennych oraz z badania zawartości związkó organicznych w produktach żywnościowych.


Tekst i zdjęcia: Anna Rzemieniecka