Rodzice czytają dzieciom ich ulubione bajki

Czytanie dzieciom książek jest jednym z bardziej pożądanych sposobów na wychowanie. Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwojowi postaw twórczych, oraz wyzwala ekspresję dziecięcą.
Nauczycielki czytają dzieciom ulubione bajki, baśnie, których słuchanie umila dzieciom pobyt w szkole.
Nasze działania wspierane są przez zaproszonych do szkoły gości, którymi są rodzice naszych wychowanków. To oni poprzez czytanie bajek zachęcają najmłodszych do sięgania po książki.
Nasze wspólne zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej. Głośne czytanie wprowadza w świat niespotykany na co dzień, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownik, uczy prawidłowego formułowania myśli, budowy zdań, posługiwania się słowem zgodnie z gramatyką.
Maluchy, którym regularnie czyta się, np. przed snem, potrafią skupić się na czytanej im treści, lubią oglądać ilustracje i przyzwyczajają się do tego wieczornego rytuału. Znają na pamięć fragmenty ulubionych bajek i uczą się je opowiadać. Stopniowo wdrażają się do uważnego słuchania coraz dłuższych fragmentów i skupiania uwagi na czytanym tekście.
Zachęcamy rodziców do głośnego czytania z dziećmi. Najważniejsze jest czytanie systematyczne, a efekty z pewnością będą wspaniałe. Wybierajcie książki ciekawe i wartościowe, takie, które wzruszają, rozśmieszają i przygotowują dzieci do późniejszego życia.
 
Zdjęcia w galerii.
 

Dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

Hanna Pospiech

Iwona Ryś