SP 74 w Erasmusie Plus

Wszystko zaczęło się 15 czerwca 1987, gdy Komisja Europejska uruchomiła program Erasmus, mający na celu finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim. Jego sukces spowodował, że kontynuowano go i na lata 2014 – 2020 zaplanowano Erasmus Plus, z którego docelowo skorzysta 800 tys. nauczycieli i innych osób pracujących z młodzieżą. W naszej szkole zainicjowała i od początku koordynowała projekt p. Jolanta Jaroszewska. Na 2-tygodniowe kursy językowe i specjalistyczne, podczas wakacji 2015 r. i 2016 r. wyjeżdżało 13 nauczycielek. Jeszcze w tym roku zaplanowany jest pobyt w Berlinie, a na początku 2017 dyrektor szkoły wraz z grupą nauczycieli pojedzie na wizytę studyjną do UK. Wyjazdy dają możliwość poznania innowacyjnych metod nauczania oraz zarządzania placówką oświatową. Te doświadczenie wzbogacają nauczycieli o nową wiedzę oraz powodują, że w SP 74 będzie jeszcze ciekawiej i nowocześniej.

Pani Renata Sutkowska uczestniczyła w kursie Creative Methodology w Londynie. Panie Lucyna Rogoza i Jolanta Jaroszewska były w Cambridge i poznały metodę CLiL, czyli zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowego. Pani Iwona Kłonowska, też w Cambridge, podnosiła kompetencje językowe, żeby jako pedagog specjalny pomagać uczniom w klasach integracyjnych. Panie Dorota Grygiel i Małgorzata Błędkowska – Matias poza doskonaleniem językowym, obserwowały zajęcia i codzienne funkcjonowanie szkoły w Margate. Panie Agnieszka Domagała, Agnieszka Sikorska i Anna Leszczyńska uczestniczyły w zajęciach podnoszących kompetencje językowe i dydaktyczne oraz w warsztatach teatralnych w Lindau w Niemczech.

Jak wygląda taki pobyt?

W Lindau skorzystałyśmy z możliwości zakwaterowania u niemieckich rodzin, co pozwoliło poznać życie codzienne, obyczaje i kulinaria mieszkańców rejonu Bawarii, bo Lindau jest właśnie w tym rejonie. Jest to malownicze miasteczko położone na wyspie nad jeziorem Bodeńskim, u podnóża Alp. Codziennie, poza weekendem od 8.00 do 15.00 odbywały się zajęcia językowe, dydaktyczne i teatralne. Popołudnia można było spędzać na zwiedzaniu indywidualnym lub zorganizowanym przez szkołę językową. Jednak najpierw należało odrobić tak, tak. zadanie domowe. W naszej szkole poza Polakami byli Amerykanie, Kanadyjczycy, Chińczycy, Hindusi, Włosi, Portugalczycy, Francuzi, Szwajcarzy, Rosjanie i Węgrzy. Były nauczycielki z Czech i Słowacji.

Samo Lindau ma cudowne położenie na styku trzech krajów: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W ramach czasu wolnego można było odbyć wycieczkę statkiem po jeziorze Bodeńskim, pojechać na wycieczkę autokarową do Monachium, zwiedzić najbliższy region Allgäu lub po prostu podziwiać urokliwe uliczki miasteczka. Można też było wybrać się do sąsiedniej Austrii – (8km) i ze szczytu Pfänder podziwiać okolicę jeziora Bodeńskiego i Alp. Dwa tygodnie pracy, nauki i zabawy. Przyjemne z pożytecznym

Anna Leszczyńska

 
 

nad jeziorem

A. Sikorska, A. Domagała i A. Leszczyńska – Odpoczynek nad jeziorem Bodeńskim podczas przerwy w zajęciach. Na drugim planie widok na szkołę językową
 
 
zajęcia teatralne

A. Sikorska i A. Leszczyńska podczas zajęć teatralnych

 
 
szkoła językowa

A. Sikorska, A. Domagała i A. Leszczyńska – przed wejściem do szkoły językowej

 
 
widok na jezioro

A. Sikorska, A. Domagała i A. Leszczyńska – Lindau, widok na jezioro Bodeńskie

 
 
Lindau od strony jeziora

Lindau od strony jeziora