„DNI INTEGRACJI” w dniach 8-10.12.2015 r.

W dniach 8-10.12.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 74 odbyły się po raz kolejny „DNI INTEGRACJI” . W tym czasie na terenie szkoły odbywały się spotkania z Panią Jadwigą Markur – artystką malującą nogą. Malarka bez rąk i lewej nogi urodziła się w 1951 roku w Szczecinie. Ukończyła szkołę średnią ekonomiczną we Wrocławiu. Po 16 latach pracy jako telefonistka w spółdzielni inwalidów przeszła na rentę i zaczęła malować. Obecnie nadal mieszka w naszym mieście. Jest artystą samoukiem. Do światowego Związku Artystów Malujących Nogami należy od 1989 roku. Pani Jadwiga jest szczęśliwa, kiedy zaczyna malować. Jest to jej sposób na życie, które może być piękne i radosne.

Pedagodzy specjalni na terenie szkoły prowadzili warsztaty dla uczniów pt. „Niepełnosprawni, czyli kto?” Poruszali następujące tematy:

  • Co to jest zdrowie ?

  • Co to jest niepełnosprawność?

  • Czy osoby niewidome mogą czyta ?

Uczniowie w grupach brali udział w zajęciach, które miały na celu zrozumieć osoby niepełnosprawne. Nakładając okulary częściowo przesłonięte, mając ograniczone pole widzenia, mieli próbować układać puzzle, domino, budować klocki itd. Uczniowie po tym ćwiczeniu opowiadali, jak się czuli wykonują zadania, co sprawiało im największą trudność i dlaczego. Podawali propozycje, jak można pomóc osobom niepełnosprawnym, żeby ułatwić im prawidłowe funkcjonowanie w życiu.

Wszystkie klasy brały udział w tworzeniu komiksu przybliżającego uczniom informacje o ADHD.

Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”

Janusz Korczak